Jesteś w: / » Szlaki kajakowe » Rzeka Szelążnica »

"Rzeka Szelążnica" - 6.00 km

Mało uczęszczany krótki szlak urokliwą i dziką rzeką. Rzeka wypływa z jednej z odnóg Kanału Ostródzko-Elblaskiego pomiędzy jez. Szeląg Wielki a Pauzeńskim i wpływa kilka kilometrów dalej do jez. Pauzeńskiego. Rzeka płynie przez teren zalesiony, wiele na niej przeszkód w postaci powalonych drzew, jest wąska i niezwykle malownicza.

Rzeka może stanowić uzupełnienie trasy Kanałem Ostródzko-Elbląskim lub kontynuację szlaku rzeką Taborzanką. Poprzez jeziora: Pauzeńskie i Drwęckie możliwe jest połączenie z wieloma innymi szlakami kajakowymi Pojezierza Iławskiego.

Szczegółowy opis szlaku
km
[w dół rzeki]
 
km
[w górę rzeki]
 
Opis 
0.006.00Wypływ rz. Szelążnica z Kanału pomiędzy jez. Szeląg Wielki (pow. 6.68km2) a Pauzeńskie. Lewy brzeg porośnięty lasem na prawym stawy hodowlane w m. Warlity Wielkie.
1.504.50Niski łukowy mostek na drodze Warlity Wielkie - Ostróda. Po oby stronach brzegi porasta gęsty las. Rzeka meandruje.
3.003.00Na lewym brzegu jaz regulujący poziom wód wpływającego tu strumienia. Przepływamy pod reliktami kładki prowadzącej do jazu.
4.501.50Dopływamy do mostku z przepustem nas drodze leśnej do m. Ruś Mała. Kajak można przeciągnąć przepustem. Jeśli poziom wody jest zbyt wysoki konieczna przenoska. Poniżej mostu brzegi są grząski i niedostępne.
6.000.00Wpływamy do jez. Pauzeńskiego (pow. 2.73km2).
Opracowano na podstawie dostępnych informacji oraz obserwacji własnych (wg stanu na 2006r.) © anna majewska


Rzeka Szelążnica - fotogaleria
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
  
   

Wygenerowano w czasie: 0.200 sekundy.
Engine by zoltek