Jesteś w: / » Szlaki kajakowe » Rzeka Wadąg »

"Rzeka Wadąg" - 8.00 km

Rzeka Wadąg bierze swój początek w jeziorze Wadąg i jest prawym, dopływem Łyny. Wadąg jest krótką rzeką o szybkim nurcie płynącą przez Warmię. Główny odcinek płynie przez tereny leśne tuż przy granicy administracyjnej miasta Olsztyn. W wielu miejscach kamieniste dno i szybki nurt tworzą bystrza. W początkowym i końcowym biegu w wyniku istniejących elektrowni tworzy rozlewiska. Pomiędzy elektrowniami nurt gwałtownie przyspiesza co wymaga wprawy od kajakarzy. W końcowym odcinku, tuż przed ujściem do rzeki Łyna płyniemy pod łukowym mostem. Z tego mostu w 7 odcinku serialu "Stawka większa niż życie" do rzeki Wadąg spada samochód z nadradcą Gebhardtem, który przyjechał tu po skarb zakopany w 1939 roku. Ujęcie to pojawia się, także w serialowej czołówce.

Ten krótki szlak może być doskonałym przedłużeniem szlaku rzeką Dadaj i Pisa Warmińska a bezpośrednio można kontynuować go rzeką Łyna.

Szczegółowy opis szlaku
km
[w dół rzeki]
 
km
[w górę rzeki]
 
Opis 
0.008.00Miejscowość Myki nad jez. Wadąg (pow. 4.65km2). Dogodne miejsce wodowania kajaków.
0.207.80Płyniemy wśród zabudowań rekreacyjnych .
1.007.00Most drogowy w m. Zalbki. Z lewej strony wypływ starorzecza otaczającego powstałą podczas budowy elektrowni sztuczna wyspę. My płyniemy sztucznym przekopem wyspę mijamy z lewej strony.
1.306.70Połączenie starorzecza z kanałem.
2.006.00Dopływamy do tamy i elektrowni Wadąg z 1924r. [UWAGA!] Długa i bardzo niewygodna 300m przenoska. Dobijamy do lewego brzegu. Kajaki należy wnieść na wyniesienie do drogi i zwodować poniżej mostu drogowego.
2.305.70Kolejna przenoska na tamie spiętrzającej elektrowni Kieźliny. Przenoska prawym brzegiem.
2.505.50Za tamą rzeka ma bardzo szybki nurt, dużo kamieni i bystrza. Powalone drzewa stanową poważne przeszkody przy szybkim nurcie.
6.002.00Most drogowy w ciągu drogi Olsztyn - Dobre Miasto z wysokim łukowym przęsłem. (Most, z którego w 7 odcinku serialu "Stawka większa niż życie" do rzeki Wadąg spada samochód z nadradcą Gebhardtem).
6.501.50Za mostem rzeka zwalnia nurt. Zaczyna się cofka od elektrowni Łyna.
8.000.00Przepływamy pod mostem prowadzącym do elektrowni. Ujście rz. Wadąg do rz. Łyna. Przed elektrownią z 1907r. na prawym brzegu mała plaża i wygodne miejsce wodowania kajaków.
Opracowano na podstawie dostępnych informacji oraz obserwacji własnych (wg stanu na 2009r.) © anna majewska


Rzeka Wadąg - fotogaleria
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
  
   

Wygenerowano w czasie: 0.159 sekundy.
Engine by zoltek